Skip to content

Codzienny Scrum a aktualizacja Backlogu Sprintu

Lata temu, kiedy firma dopiero rozpoczynała próby ze Scrumem, zespoły nie były ulokowane razem oraz nie używały żadnego webowego narzędzia do Scruma, Backlogi Sprintów były prowadzone w Excelu. Taki arkusz był aktualizowany raz dziennie podczas Codziennego Scruma. Zespół spotykał się w sali konferencyjnej, Scrum Master przynosił wydrukowany arkusz z Backlogiem Sprintu, uzupełniał go, po spotkaniu wracał do swojego pokoju, przepisywał dane na komputerze i wysyłał aktualny Backlog Sprintu do całego Zespołu Scrumowego. Razem z aktualnym Backlogiem Sprintu w mailu były zawarte prognozy dotyczące Sprintu, wykres spalania oraz zidentyfikowane podczas spotkania przeszkody.

Czasy się zmieniły…

Obecnie większość zespołów siedzi ulokowanych razem, Właściciele Produktów pracują w pobliżu, zespoły mają do dyspozycji analogowe tablice oraz narzędzie webowe do prowadzenia Backlogów Sprintów.

…nawyki pozostały

Mimo że zespoły mają obecnie możliwość aktualizacji Backlogu Sprintu na bieżąco, mało który to robi. Deweloperzy nadal wstrzymują się z aktualizacją backlogu do Codziennego Scruma, a spotkanie wygląda w ten sposób, że Scrum Master ma otwartą na laptopie aplikację z backlogiem, za jego plecami stoi reszta zespołu i każdy deweloper po kolei odpowiada na pytanie: „Ile godzin jeszcze zostało przy tym zadaniu?”. Zespół poświęca na to sporą część czasu spotkania, a samo spotkanie ma charakter statusowy, gdzie poszczególni członkowie zespołu raportują Scrum Masterowi. To nie powinno tak wyglądać.

Sumowanie godzin to nie jest podsumowanie

Wspólne podsumowanie pozostałej do wykonania pracy z Backlogu Sprintu jest ważne i powinno się odbywać co najmniej raz dziennie — podczas Codziennego Scruma. Pytania: „Co robiłem wczoraj?”, „Co będę robił dzisiaj?”, „Jakie mam przeszkody?” mają prowadzić do odpowiedzi na pytanie: „Co jako zespół zrobiliśmy od ostatniego spotkania i jaki mamy plan do następnego?”.

Żeby odpowiedzieć na te pytania, Zespół Deweloperski potrzebuje aktualnego Bakclogu Sprintu i wykresu spalania. Dlatego powinny one być aktualizowane na bieżąco, tak by podczas spotkania można było poddać zespołowej inspekcji postępy pracy i dostosować plan.

Jednak żeby móc się skupić na podsumowaniu, należy przestać skupiać się na sumowaniu godzin. Warto więc wprowadzić w zespole zasady, że:

  • każdy deweloper jest odpowiedzialny za aktualizację zadań, nad którymi pracuje;
  • backlog musi być zaktualizowany przed Codziennym Scrumem.

Backlog Sprintu warto aktualizować na bieżąco też po to, by zabezpieczyć się przed sytuacją, kiedy dwie osoby niezależnie rozpoczną pracę nad tym samym zadaniem.

Categories: Daily Scrum, Sprint Backlog.

Comment Feed

No Responses (yet)Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.