Skip to content

Zespół w Scrum to kapela rockowa

Zespół w Scrum powinien być interdyscyplinarny, tzn. powinien posiadać wszelkie niezbędne kompetencje (wiedzę, umiejętności, uprawnienia itd.) do wykonania całej pracy potrzebnej do osiągnięcia celu, tj. przekształcenia elementów Backlogu Produktu w kolejne przyrosty produktu.

Zasada ta często jest błędnie rozumiana jako jedna z dwu skrajności:

  1. zespół musi mieć dedykowanego specjalistę z każdej dziedziny (programista back-end, front-end, projektant UI, grafik, DBA, tester itd.), a najlepiej po kilku na wypadek nieobecności;
  2. każdy członek zespołu to na tyle wszechstronnie rozwinięta osoba, że potrafi wykonywać pracę z każdej dziedziny i w razie czego zastąpić każdego innego kolegę.

Tymczasem prawdziwa interdyscyplinarność zwinnych (agile) zespołów leży gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami.

Kapela rockowa czy muzycy sesyjni?

W kapeli rockowej także mamy specjalizacje (gitarzysta, często nawet z podziałem na węższe specjalizacje: rhythm i lead guitar; basista; perkusista; wokalista itd.). Chociaż nie widzimy często na koncertach muzyków zamieniających się rolami, to większość z nich zna przynajmniej podstawy gry na innych niż swój instrumentach, a wszyscy mają pojęcie o tym, co robią jako zespół — o rock ‚n’ rollu.

The National podczas koncertu w Brooklyn Academy of Music

The National podczas koncertu. Autor: Kenny Chung [CC-BY-3.0]

Wszystkim muzykom w kapeli przyświeca jeden cel: zagrać koncert dla publiczności; nie: odegrać partię swojego instrumentu. Na scenie słuchają siebie nawzajem, wspierają się, dopasowują jeden do drugiego. Kiedy jeden się pomyli, reszta ratuje sytuację. Jako zespół ponoszą wspólnie odpowiedzialność za udany bądź nieudany koncert.

Jeden cel — wygrać — przyświeca także drużynom sportowym. Podział na specjalizacje nie stoi na przeszkodzie, żeby bramkarz nie strzelił czasem gola.

Zwinny zespół IT ma wspólny cel (rozwój produktu) i dąży do jego osiągnięcia współdzieląc odpowiedzialność, pomagając sobie kiedy trzeba, dzieląc się obowiązkami i wiedzą. W zespole chodzi o robienie czegoś razem, a nie za kogoś.

Czy Twój zespół to kapela rockowa czy zbiór sesyjnych muzyków grających, jak menedżer każe?

Categories: Team.

Comment Feed

No Responses (yet)Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.