Skip to content

Książka: „Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami”

Okładka książki „Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami” Mariusza Chrapko

„Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami” Mariusz Chrapko

Książka „Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektamiMariusza Chrapko jest chyba pierwszą polską książką poświęconą zwinnym metodom zarządzania. Choć na rynku jest dostępnych kilka książek po polsku na ten temat, to są to przekłady zagranicznych autorów. Ma to znaczenie z dwóch powodów: po pierwsze pojawiła się kolejna książka, do której można odesłać osoby zainteresowane tematem, ale nie posługujące się biegle językiem angielskim; po drugie — i to chyba powód bardziej znaczący — jest to książka naprawdę polska. Autor posługuje się językiem i metaforami, które będą w pełni zrozumiałe dla polskiego czytelnika, a liczne przykłady z życia dotyczą polskich warunków.

Jeżeli chodzi o zawartość książki, to znajdziemy tam wszystko, co książka o Scrumie i zwinnym zarządzaniu projektami powinna zawierać: rozdziały poświęcone rolom Scrum Mastera i Właściciela Produktu oraz budowaniu zwinnych zespołów; bardzo szczegółowe i pełne praktycznych wskazówek rozdziały o każdym zdarzeniu scrumowym, z których dowiemy się nie tylko, jakie spotkania i po co są potrzebne, ale też jak je zorganizować, żeby były efektywne. Przydatne są metody planowania sprintu, sposoby organizacji codziennych scrumów w zespołach rozproszonych, wskazówki, jak zorganizować przegląd sprintu czy konkretne ćwiczenia przydatne podczas retrospektyw.

Oprócz szczegółowego przedstawienia samej metody nie mogło też zabraknąć tematów dotyczących zarządzania projektem IT, czyli zbierania i zarządzania wymaganiami, zwinnego szacowania i planowania projektów oraz wydań, monitorowania postępów prac.

Zabrakło mi natomiast głębszego wytłumaczenia empirycznego podejścia do kontroli procesu, mechanizmów przejrzystości, inspekcji i adaptacji, co w moim odczuciu jest kluczowe w zrozumieniu zwinności i Scruma.

Książka skierowana jest przede wszystkim do osób, które swoją przygodę ze zwinnymi metodami zarządzania dopiero zaczynają. Będzie dobrym wprowadzeniem w temat dla kierowników projektów, kierowników liniowych, programistów, testerów, projektantów, ale też dla osób „po drugiej stronie barykady” — klientów zamawiających oprogramowanie.

Nie znaczy to jednak, że książka nie przyda się komuś, kto Scruma zna, a nawet stosuje. Ja o Scrumie po raz pierwszy usłyszałem jakieś siedem lat temu, a metodę zgłębiać zacząłem cztery lata temu. Myślę, że Scruma znam i rozumiem dość dobrze, ciągle się uczę stosowania go na co dzień. Zdarza mi się też uczyć Scruma innych prowadząc szkolenia. Spodziewałem się, że książka będzie po prostu zbiorem tego, co i tak już wiem, a jednak zostałem mile zaskoczony. Być może nie znalazłem w niej wiele nowej dla mnie wiedzy, ale sposób przekazywania tej wiedzy i tłumaczenia pewnych zjawisk sprawił, że czytając książkę albo kiwałem głową na znak zgody z autorem albo myślałem sobie: „Świetnie wytłumaczone! Spróbuję podobnie następnym razem, kiedy znowu będę musiał komuś wytłumaczyć ten temat.”

Zdarzały się też fragmenty, przy których marszczyłem brwi i musiałem się chwilę zastanowić, bo… nie do końca z autorem się zgadzałem. Obawiam się na przykład, czy czytelnik nie zrozumie błędnie roli Scrum Mastera jako osoby odpowiedzialnej za organizację spotkań zespołu. Również przedstawienie roli kierownika projektu w Scrumie budzi więcej pytań niż odpowiedzi.

Warto też zwrócić uwagę na dwie cechy charakterystyczne dla tej książki, a mianowicie język i ilustracje.

Autor używa licznych metafor, np. ze świata muzyki, często odwołuje się do kina, literatury czy znanych filozofów. Za przykład niech posłużą tytuły wybranych rozdziałów: „Kontrabasista”, „Platon, idee i ryby”, „O żeglowaniu i obieraniu cebuli”, „Biegnij, Forrest, biegnij”. Dzięki użytemu językowi i przewijającym się przez cały czas pasjom autora książka nabiera osobistego charakteru. Chociaż momentami odczuwałem lekki przesyt metaforami i opowiastkami, to generalnie książka jest łatwa w odbiorze i będzie zrozumiała nie tylko dla programistów.

Brawa na pewno należą się pani Aleksandrze Bułhak za genialne wręcz ilustracje!

Książka jest napisana przez praktyka, osobę z ogromnym doświadczeniem w wielu organizacjach i projektach. Praktyczne rady i wskazówki, przykłady z rzeczywistych projektów, osobiste doświadczenia z pracy z różnymi zespołami, historie z życia, także te przedstawiające zagrożenia i błędy — wszystko to czyni książkę „Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami” pozycją godną polecenia dla początkujących.

3/5

Categories: Scrum.

Comment Feed

No Responses (yet)Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.