Skip to content

O komunikowaniu decyzji

W swojej pracy czasami słyszę pytanie, czy Właściciel Produktu (Product Owner) powinien uzasadniać swoje decyzje Zespołowi Deweloperskiemu. Na przykład te dotyczące kolejności czy zakresu wymagań w Backlogu Produktu. Przecież to on jako Product Owner odpowiada za produkt, więc powinien mieć ostateczne słowo i dlaczego niby musi tłumaczyć się przed zespołem.

Zawodnik i trener

Kolega, który trenuje siatkówkę, podzielił się ostatnio ciekawą historyjką.

Moment podczas meczu Bułgaria - Serbia

Moment podczas meczu Bułgaria – Serbia. Autor: Biser Todorov [CC-BY-3.0]

Otóż w jego drużynie grał kiedyś pewien chłopak, nazwijmy go Zbyszek. Zbyszek swoją grę w drużynie zaczął jako rozgrywający i z czasem stał się niezłym graczem na tej pozycji. Po jakimś czasie zawitał jednak do drużyny nowy nabytek, który okazał się być lepiej rokującym rozgrywającym niż Zbyszek. Trener przesunął więc Zbyszka na inną pozycję. Zbyszek na początku radził sobie gorzej na nowej pozycji, jednak z czasem zaczął się wyrabiać i znowu stał się niezłym graczem. Do czasu, aż znowu nie pojawił się ktoś lepiej rokujący na tej pozycji niż Zbyszek i trener znowu zmienił mu rolę. Historia powtórzyła się jeszcze kilka razy.

Zbyszek nie był graczem wybitnym, jednak w wyniku licznych przesunięć stał się zawodnikiem wszechstronnym i grającym pewnie niezależnie od pozycji.

Wówczas trener uczynił ze Zbyszka gracza rezerwowego. Zbyszek coraz częściej mecz zaczynał od ławki rezerwowych, a do gry wstawał, kiedy ktoś z podstawowego składu miał gorszy dzień i „gra mu nie szła”. Zbyszek stał się „tajną bronią” trenera i w takich sytuacjach niejednokrotnie ratował drużynę.

Sytuacja jednak była bardzo frustrująca dla Zbyszka. Nie rozumiał decyzji trenera, nigdy nie wiedział, czy przyjdzie mu grać danego dnia i czuł się niedoceniany.

Podczas pewnego meczu czara goryczy się przelała. Kiedy podczas meczu po pierwszym secie usłyszał od trenera, że ma się szykować, bo zaraz wchodzi, nie wytrzymał i odpowiedział mu, żeby spadał (w bardzo niecenzuralny sposób). Był to ostatni mecz Zbyszka z tą drużyną.

Ani Zbyszek, ani trener nie rozumieli zachowań jeden drugiego. Rozstali się w taki sposób, że chyba nie rozumieją tego do tej pory. Jakże inaczej mogła się potoczyć historia, gdyby trener po prostu powiedział Zbyszkowi, dlaczego robi z niego rezerwowego i jak bardzo docenia jego wkład.

Oznajmianie a komunikowanie decyzji

Aby ludzie podążali za przywódcą, nie wystarczy decyzji po prostu oznajmiać i egzekwować. Decyzje należy skutecznie komunikować, tak, aby były one rozumiane. Wtedy jest większa szansa, że będą one także akceptowane.

Tak, to Product Owner odpowiada za produkt i ma ostateczne zdanie. Jednak dobry Product Owner nie będzie tylko oznajmiał swoich decyzji. Dobry Product Owner przedstawi je zawsze w szerszym kontekście (wizja, plany rozwoju). Omówi, wytłumaczy i uzasadni, żeby ludzi zaangażować, zdobyć wsparcie zespołu, zbudować zaufanie.

Categories: Leadership, Product Owner.

Comment Feed

No Responses (yet)Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.