Skip to content

Właściciel Produktu to także członek zespołu

Od zawsze traktowaliśmy klienta jako tę drugą stronę. Zawsze byliśmy „my” i zawsze byli „oni”. Nawet pracując w Scrumie z wewnętrznym klientem, kiedy rolę Właściciela Produktu (Product Owner) pełni osoba z naszej organizacji, nader często jesteśmy świadkami postawy „my kontra oni”. Postawę tę można zaobserwować najczęściej podczas Planowania czy Przeglądu Sprintu, ale także w pracy codziennej w trakcie Sprintu czy przy innych okazjach. Deweloperzy najczęściej winą za coś obarczają Właściciela Produktu i vice versa.

Postawa jest wynikiem przyzwyczajeń, które Scrum próbuje naprostować w postaci Zespołu Scrumowego, w którego skład wchodzą: Właściciel Produktu, Zespół Deweloperski i Scrum Master. Kiedy jednak mówimy o zespole w kontekście Scruma, najczęściej mamy na myśli jedynie Zespół Deweloperski. Zapominamy, że Zespół Scrumowy to także zespół, a Właściciel Produktu jest jego członkiem. 

Jako członkowie Zespołów Scrumowych powinniśmy współpracować na zasadach pracy zespołowej i znosić bariery komunikacyjne między poszczególnymi członkami zespołu.

Jeśli więc jesteś deweloperem, a szczególnie jeśli jesteś Scrum Masterem, następnym razem, kiedy zobaczysz, że Właściciel Produktu ma problem np. ze sformułowaniem historyjki użytkownika, zamiast narzekać na brak kompetencji u niego, spróbuj mu pomóc, tak jakbyś pomógł koledze z zespołu. Jeśli jesteś Właścicielem Produktu i np. zbyt często nie akceptujesz wykonanej przez deweloperów pracy, bądź dla nich dostępny w trakcie Sprintu i staraj się im pomóc, a nie tylko wymagaj. Niezależnie od roli pamiętaj, że razem tworzycie zespół i także od Ciebie zależy, czy będzie to prawdziwy zgrany zespół, czy będzie nim tylko z nazwy.

Categories: Product Owner, Team.

Comment Feed

4 komentarze

  1. kupmikawe1 lutego 2012 @ 13:13

    Dlatego mnie osobiście bardzo rażą wypowiedzi w stylu "co za debil to wymyślił" i inne opisujące klientów, nawet wypowiadane w wąskim gronie. Już dawno zrozumiałem, że deprecjonowanie osoby która "płaci i wymaga" nie ma sensu i jedyną słuszną drogą jest szacunek, edukacja i wzajemne zrozumienie. A jeśli to nie działa, to kulturalne "żegnam".

  2. Chciałoby się powiedzieć, że to takie oczywiste, a jednak bardzo często trzeba o tym przypominać. Czy u Ciebie w Gratce są ProductOwnerzy? Kto głównie pełnią taką rolę? Czy są to może osoby np. z Professional Scrum Product Owner? Albo przechodzili jakieś choćby wewnętrzne szkolenia?

  3. Bogdan Baraszkiewicz6 lutego 2012 @ 15:29

    Marcin, dobrze to ująłeś. Jest też druga strona, kiedy to zleceniodawca traktuje wykonawcę, jak „bandę debili” od czarnej roboty i próbuje kontrolować każdy ich krok.

  4. Bogdan Baraszkiewicz6 lutego 2012 @ 15:40

    Sebastian, każdy z naszych zespołów scrumowych ma Product Ownera. Żaden z obecnych PO nie jest certyfikowany, ale zarówno oni, jak i deweloperzy oraz Scrum Masterzy przechodzą szkolenie wewnętrzne. Mamy natomiast kilku certyfikowanych Scrum Masterów (część certyfikowała się po szkoleniu zewnętrznym, część po wewnętrznym).O tym, kto pełni i kto powinien pełnić rolę PO, mam nadzieję napisać niedługo na blogu. Obecnie rolę tę pełnią głównie analitycy.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.